Kaynakça

 

Bilgi ve Belgelerinden yararlandığımız kişiler...

Belediye Başkanları

Sarıyahşi ile ilgili araştırma çalışmalarımızda o zamanlar belediye başkanı olan başta Sayın Tahir Görkem Bey olmak üzere ilk başkanımız Sayın Veli Atak, üçüncü başkan Sayın Hacı Kılıç, dördüncü başkan Sayın Kemal Ünsal adına oğlu Eren Ünsal, beşinci başkan Sayın Nazif Demirel adına oğlu Arif Demirel, altıncı başkan Seyit-Ahmet Demirel (özel olarak ilgilendi ve çalışmalarımda yer aldı). Yedinci başkan Sayın Tahir Görkem Bey de özel olarak ilgilendi ve belediye çalışanlarından bu iş için 3 memurunu görevlendirdi. Aynı zamanda maneven gerekli olan her türlü imkanı sağladı. Ve sekizinci başkan Sayın Ahmet Çelik Bey de özel olarak ilgi ve bilgilerini paylaşmıştır. Veli Atak, Hacı Kılıç, Seyit-Ahmet Demirel Sarıyahşi tarihi, ilkler ve her konudaki bilgilerini bize bildirdiler ve önemli bilgi kaynağı kişilerdir.

Bu değerli insanlara ayrı ayrı Sarıyahşi ve kendi adıma teşekkürlerimi iletirim.

Eğitim ile ilgili

Eğitim ile ilgili bilgileri Sayın Değerli Hocalarımız başta Ahmet Öztunç ve Üçler Özdemir olmak üzere Sarıyahşi'de görevde olan ve Sarıyahşili olmayan hocalarımıza da Sarıyahşi halkı adına çok teşekkür ediyoruz. Ahmet Öztunç ve Üçler Özdemir Hocalarımız da çoğu bilgileri bizimle paylaşmıştır.

Tarihçe ve diğer bilgiler

Bilgi ve yardımlarını esirgemeyen kişiler: Rahmetli Hocamız Hatıplardan Hoca Hafız Mehmet Eraslan, Temetlerden Ahmet Demir, Çavuşun Isak Elbek, Deli Hasan Uşağından Veli Atak, Kürtlerden Hacı Haydar Oğlu Hacı Kılıç, Osman Kâler kabilesinden Seyit-Ahmet Demirel. Bu isimler başvurabildiğimiz ve bilgi edindiğimiz kişilerin başta gelenleridir. Bu isimler yaşı ve bilgisi dolayısıyla en doğru bilgileri alacağım kişiler olarak bilinen kişilerdi. Bunların dışında çok sayıda bilgi katkısında bulunan kişiler oldu ise de bu bilgiler öz bilgilerle aynı bilgilerdir.

Geçmiş belediye başkanları dahil olmak üzere Hazim Demirel, Kasım Çelik, Öcalan Türk-Bozkurt, Hüsamettin Demirel, Eren Mutlu, Bayram Güçlü, Üçler Karakaya, Turhan Demirel de bu çalışmalarda emeği olan kişilerdendir. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Başta Eski Başkanımız Sayın Ahmet Çelik olmak üzere Ankara'dan Değerli Kardeşim Murat Ekinci'ye, Ağaçören ilçesinden Sevgili Arkadaşım Hüseyin Serin'e, Sarıyahşi'den Değerli Eren Mutlu Abime, Hüsamettin Demirel Abime, Bayram Güçlü Dayıma, Öcalan Bozkurt Amcama, Bulat Sarraf'a, Üçler Alıcı'ya, Dağıstan Düğer'e ve emeği geçen herkese Sarıyahşi ve Sarıyahşi halkı adına teşekkürlerimi iletirim.

 

Bütün bilgiler Kamuran Çelik tarafından hazırlanan, 1985 yılında belgesel içerikli video çekimi sırasında derlenmiş ve halen de devam eden araştırma bilgileridir. Bu çalışma esnasında manevi desteğini esirgemeyen bütün Sarıyahşi halkına ve kaynak bilgi sunan gelmiş geçmiş kurum ve kuruluşların başındaki yetkili herkese teşekkürlerimizi Sarıyaşi'den bilgi edinmek isteyen kişiler adına saygı, sevgi ve hürmetlerimizi sunar, teşekkür ederiz.

 

ÖNEMLİ DUYURU: Bu çalışma otururken ''ya ben çok sıkıldım, ne yapsam'' diye veya belirli bir kesime çıkar, menfat sağlamak veya yaranmak için yola çıkılmış bir çalışma değildir. Özenle ve önemle araştırılmış, bilgi ve bazı verilere dayanılarak maddi ve manevi emek sarfedilmiş, bir çıkar güdülmeden derlenip Sarıyahşililere sunulmuş çalışmadır. Sitelerimizde yer alan bütün çalışmalar site yapımcısından özel (yazılı) izin alınmadıkça hiç bir yerde kullanılamaz. Aynı bilgiler kullanıldığı ispatı halinde emeğe saygısızlık olacağı gibi her türlü yasal işlem uygulanacaktır. Anlayışınızdan dolayı teşekkürler. Kamuran Çelik