Sarıyahşililer Derneği
::: Geislingen | Köln :::
    Home Konuk Yazarlar KONUK YAZARLARIMIZ MERCEK ALTINDAKİ MÜSLÜMAN GENÇLER
Bizi Facebook ve Twitter'den de takip edebilirsiniz.
Ana Menü
Sitedekiler
Üye bağlı değil...
Bağlı Misafir Sayısı: 35
Üye Menüsü

Kullanıcı Adı

Şifre

Beni Hatırla

Sarıyahşi Neresi Mi?

>> TIKLA ve GÖR<<
(Flaş Animasyon)
-----------------------------------
HAVADAN GÖRÜNTÜLER
(Havadan çekilmiş Resimler)

İbrahim Düğer

Bekdikli Şairimiz İbrahim Düğer'in şiirleri için tıkla...
Sarıyahşili Ozanımız Sayın İbrahim Düğer'den Şiirler

Bunları Biliyor Musunuz?

>>OKU - | - SARIYAHŞİ<<

Diğer Sitelerimiz

- Cep (Mobil) Sitemiz
Şehit ve Gazi Sitemiz
Resim Sitesi - 1 (arşiv)
Resim Sitesi - 2 (arşiv)
Önceki html Sitemiz
- Sariyahsi Facebook
- Sariyahsi Twitter
- Kaymakamlık Sitesi
- Belediye Sitesi

En Son Burda Olanlar
atufyt 27.09.|03:38
ludietimbery454146 09.06.|11:11
libbytebbutt704597 31.05.|01:53
harleybidwell420300 24.05.|23:46
janelleoldham04097598 30.04.|15:41
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
İlk yerleşim dönemlerinde evler çamurdan yapılır (Kerpiç) ve yine çamurdan suvanırdı. Bu
evlerin üstüde kavak, çitil, çubuk ve çorakla örtülürdü.


MERCEK ALTINDAKİ MÜSLÜMAN GENÇLER PDF Yazdır e-Posta
Yakup Tufan tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 25 Haziran 2011 09:06

İçişleri Bakanı H.P.Friedrich, göreve gelir gelmez -ayağının tozuyla-, bir açıklama yaptı:“İslam Almanya’ya ait değildir” dedi. Diğer bir ifadeyle Almanya’da İslam yoktur demek istedi.
İçişleri Bakanının yaptığı  açıklama, sağduyu sahibi bir çok Alman ve Almanya’da yaşayan beş milyon civarındaki müslüman tarafından büyük üzüntüyle karşılandı. Öte yandan büyük tepkilere yol açan açıklama, bir kısım tartışmaları da beraberinde getirdi.
 
Bakan H.P.Friedrich, işin başlangıçında -zaten rayından çıkmış olan- AİZ’nin (Alman İslam Zirvesi) güvenlik ağırlıklı hedeflere yöneleceğinin signali verilmişti. Esasen, Almanya’daki Müslümanların meselelerinin ve İslam düşmanlığının (Islamfeindlichkeit in Deutschland) görüşülmesi ve bu konuda tedbirler  alınması gereken zirve, adeta  -müslümanları mesele haline getirme anlayışı- içerisine girmiş oldu. Güvenlik zirvesi de bu düşünceyi doğrular bir vaziyet arz etmektedir. İçişleri Bakanının önemle üzerinde durduğu zirvede; “Aşırı İslamcılar ile mücadele(!?)” ve „aşırı uçlara yönelen Müslüman gençlere karşı tedbirler(!?)“ gündemin ana merkezini oluşturacağı benziyor.
İşbirliği yapılacak sivil kuruluşlar ise „Müslüman Çatı Kuruluşları“ olacağı ifade ediliyor.

Güvenlik Zirvesinde, hangi kurum ve kuruluşların veya şahısların ne tür bir rol oynayacağı  henüz  belli değil. Katılımcılar ise henüz  net gözükmüyor. İhtimaldir ki bu ekip, AİZ-Alman İslam Zirvesi’ne katılan kişi, kurum ve kuruluşlardan oluşacaktır. AİZ’de ise KRM- Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi’ni oluşturan dört büyük İslami Çatı Kuruluşu’ndan yalnız iki tanesi var. Bilindiği gibi KRM’nin diğer iki üyesi, -Alman İslam Zirvesi gayesinden saptırılmıştır- gerekcesiyle  zirveye katılmama kararı almışlardı. Gelinen noktaya baktığımızda; hakikaten AİZ çok değişik yola girmiş bulunmakta ve bambaşka bir resim  sergilemektedir.

AİZ bünyesinde gerçekleşecek “Güvenlik Zirvesi” (Sicherheitsgipfel), diğer bir ifadeyle “Önlem Zirvesi” (Präventionsgipfel) gündeminde: Almanya’da “radikaleşmek, şiddet ve aşırılık” (Radikalisierung, Gewalt und Extremismus) var. Bu ve buna benzer konuların görüşülmesi ve zirvede bu konuda  tedbirlerin alınması düşünülmekte. Zirveye katılan Müslüman Çatı Kuruluşları, emniyet birimleri ve özellikle İslam ve müslümanlara karşı (muhalif) olmalarıyla bilinen bir takım kişi ve kurumlar; Almanya’da yaşayan ve bu ülkede doğup büyüyen Müslüman gençleri masaya yatıracaklar. Onların „radikaleşme(!?), şiddet(!?) ve aşırılık(!?)” durumlarını görüşecekler. Sonra: Bu ülkeyi -vatan- bilen Müslüman gençler ile mücadele edilecektir. Gidişat bunu göstermektedir.
 
Bize göre; “Güvenlik Zirvesi” veya “Önlem Zirvesi”, esasen bir gündem saptırmaktır. Bununla birlikte, Almanya’daki İslam düşmanlığını gizlemektir veya görmezlikten gelmektir. Öbür taraftan; Müslüman gençleri adeta potansiyel suçlu olarak görme çabası içerisine girmek ve onların (özellikle Türk ve Arap gençleri) toplumdan tamamen dışlamasına kapı açmaktır. İşin daha da kötüsü; Almanya’daki ırkcı,  İslam düşmanı ve aşrı sağcıların ekmeğine yağ sürmektir...

İşin başka bir boyutuna gelince; Müslüman Çatı Kuruluşları “Önlem Zirvesi”ne katlacaklar mı? Neden ve niçin katılacaklar? Bunun hesabı kitabı, getirisi götürüsü iyi yapıldı mı?  Şayet katılacaklar ise, zirvede tutum ve davranışları nasıl olacak? Orada hakca, mertce ve cesurca bir tutum sergilenebilecek mi? Güvenlik Zirvesi veya “Önlem Zirvesi” adı altında yapılan ve dindar insanları, Almanya’da doğup büyüyen Müslüman gençleri, -potansiyel tehlike- gibi görme çabalarının yanlış olduğu anlatılabilecek mi? Cami ve cemiyete  devam eden veya yakın duran gençlerin her türlü aşırılıktan uzak olduklarının altıçizilecek mi?.. 

Bize göre; Müslüman gençler  Almanya’da güvenlik yönünden hiç bir tehlike oluşturmuyor. Tam aksine onlar, Almanya’nın geleceği için çok önemli bir faktör teşkil ediyorlar. Daha açık bir ifadeyle,  Almaya’nın temel taşlarından birini oluşturmaktalar. Bu düşünceden hareketle; Almanya bindiği dalı kesmemeli!  Kasıtlı yanlış bilgi,  korku ve kuruntu sebiyle Müslüman gençler, -potansiyel tehlike- olarak gösterilmemeli!..

Bugün, karşımızda bir çok mesele ile cedelleşen, bir çok yerde ikinci sınıf insan muamelesi gören ve bin bir zorluklar içerisinde hayat mücadelesi veren  Müslüman gençler var. Devlet ve toplum olarak aklı selim düşünüp, onlara sahip çıkmak lazımdır. Onlara destek olmak ve geleceğe hazırlamak gerekir. Onları -potansiyel suçlu- olarak görmek, toplumun dışına itmek çok yanlıştır  ve büyük bir haksızlıktır.
Öte yandan, -belirli mihrak ve merciler- tarafından kasden Müslüman gençlere (özellikle Türk ve Arap gençleri) karşı girişilen -sindirme ve dışlama- politikası, her şeyden önce bir insanlık ayıbıdır.
Hülasa, biracık izan ve mizan sahibi olunsun, azıcık aklı selim düşünülsün ve Müslüman gençleri dışlama yerine topluma kazanma yolunda fikir üretilsin...
 

Dinslaken, 10 Haziran 2011

Yakup Tufan


 

Buraya yorum ekliyebilmeniz için sitemize kayıt olmanız gerekli. Kayıtlıysanız giriş yapmanız gerekli.
Köşe Yazarlarımız
Doç. Dr. Kemal Koçak
Kamuran Çelik
Arif Demirel
Hatice Bozkurt
Konuk Yazarlar
Memduh Öztaş
* En Son Eklenenler *
Mesaj Panosu
Eklenen en son mesaj:
ali ihsan aydın
SA.Her hepimizin. 
Günleri AYDINLIK, 
Zaman
- Ajans68 / Haber -
>>> Diğer yazıları oku...
>>> Arşivdeki haberler...
TV'ler, Radyolar ve...

Türk TV'ler
STAR TV * CNN.Türk
KANAL B * ULUSAL K
BengüTV ShowTürk
* Art TVTRT TV'Ler
-------------------------

Radyolar:

Meropol FM /Almanya 
3 Hilal / Milli, siyasi
Radyolar / Karışık
Haber Türk / Genel
Polis Radyosu / Genel
Kırşehir / Yerel
Damar FM /Arabes
Alem Radyo /Arabes.
AKRA FM / Dini
__________________

 Kameralar
Türkiyeden

İstanbul
Konya
Dünyadan:
Dortmund (Alm)
Köln (Alm)
München (Alm)
Neu-Ulm (Alm)
Tokyo (Japonya)
Eyfel Kulesi (Fransa)

Seçme Sözlükler

Öz Türkce kelimeler
Sarıyahşi Sözlük
Türkçe Sözlük (TDK)
Osmanlıca Türkçe Sözl.
Sourtimes Sözlük (Alt)
Türkçe, Almanca ve İng.
İsminizin Anlamı Nedir?
.....................................
>> Namaz vakitleri <<
-----------------------------