Sarıyahşililer Derneği
::: Geislingen | Köln :::
    Home Konuk Yazarlar KONUK YAZARLARIMIZ Almanya maçından arta kalanlar... / H.Murat Ekinci
Bizi Facebook ve Twitter'den de takip edebilirsiniz.
Ana Menü
Sitedekiler
Üye bağlı değil...
Bağlı Misafir Sayısı: 32
Üye Menüsü

Kullanıcı Adı

Şifre

Beni Hatırla

Sarıyahşi Neresi Mi?

>> TIKLA ve GÖR<<
(Flaş Animasyon)
-----------------------------------
HAVADAN GÖRÜNTÜLER
(Havadan çekilmiş Resimler)

İbrahim Düğer

Bekdikli Şairimiz İbrahim Düğer'in şiirleri için tıkla...
Sarıyahşili Ozanımız Sayın İbrahim Düğer'den Şiirler

Bunları Biliyor Musunuz?

>>OKU - | - SARIYAHŞİ<<

Diğer Sitelerimiz

- Cep (Mobil) Sitemiz
Şehit ve Gazi Sitemiz
Resim Sitesi - 1 (arşiv)
Resim Sitesi - 2 (arşiv)
Önceki html Sitemiz
- Sariyahsi Facebook
- Sariyahsi Twitter
- Kaymakamlık Sitesi
- Belediye Sitesi

En Son Burda Olanlar
atufyt 27.09.|03:38
ludietimbery454146 09.06.|11:11
libbytebbutt704597 31.05.|01:53
harleybidwell420300 24.05.|23:46
janelleoldham04097598 30.04.|15:41
JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
Deniz Gezmiş diye Sarıyahşi-Yaylak arasında bir kişiyi tutup şimdiki ismi ile
Kızılırmak ilokulu önüne getirildiği ve halk tarafından linç edilmek istenildiği söylenmekte.


Almanya maçından arta kalanlar... / H.Murat Ekinci PDF Yazdır e-Posta
H.Murat Ekinci tarafından yazıldı.   
Pazar, 24 Ekim 2010 08:09
Almanya ile Türkiye arasındaki futbol maçı bizim istemediğimiz bir sonuçla bitti ve bizler de skorun yarattığı moral bozukluğuyla hızla futbol analizlerine daldık. Oysa o maç, içinde yalnızca bir futbol meraklısı için değil, bir sosyal bilimci için de son derece ilginç detaylar barındırmaktaydı. Ne de olsa içerisinde insan olan her konu makbuldür bizler için. Bu bakımdan küçük bir analiz yapmak istedim.

1- Almanya'da yaşayan Türkler, bu tür maçları büyük bir kimlik şovuna dönüştürmeyi ve kendi varlıklarını Almanlara hatırlatmayı çok seviyorlar. Binlerce Türk taraftar böyle günlerde ellerinde bayraklarla sokaklara dökülüyor; etrafta herkes Türkçe konuşmaya başlıyor ve günün gündemi ister istemez Türkiye haline geliyor. Lakin burada, Türkleri diğer bütün diasporalardan ayıran önemli bir özellik ortaya çıkıyor. Festivallerde, eğlenceli sokak yürüyüşlerinde kendilerini gösteren küçük kültürel grupların aksine, Türkler varlıklarını büyük gövde gösterileriyle ortaya koymayı tercih ediyorlar.  Bu aslında çok tipik bir diaspora davranışı değil. Zira kendi ülkelerinde yaşamayan gruplar, genellikle düşük profilli yaşam sürdürüp, genel düzene uyma ve kurallara riayet etme gibi konularda son derece dikkatlidirler. Oysa Türkler, gittikleri yerlerde kendi yaşam kodlarını muhafaza etme ve görünürlüklerini artırma konusunda korkusuzca davranıyorlar. Yaşadıkları ortamı küçük bir Türkiye haline getirip, alışageldikleri düzeni muhafaza etmeye gayret ediyorlar. Bu nedenle de Avrupa'da bir ülkeye, özellikle de Almanya'ya maça giden hiçbir Türk takımı, kendisini deplasmanda hissetmiyor. Küçük Türkiye'lerin Türkleri her stadı doldurabiliyor, üstelik büyük bir heyecan ve sahiplik duygularıyla. '5 nesil de burada yaşasam, ben yine Türk Milli Takımı'nı desteklerim' iddiası ve güçlü bir 'meydan okuma' ile milyonlarca Türk'ün Türklüğünü devam ettirdiği cümle aleme sergileniyor.

2-Memleketinden uzaklaştıkça daha da güçlenen bu Türk kimliğinin karşısında da kuşkusuz, kendi memleketini işgal altında gibi hisseden Almanların (şimdilik!) göstermekten imtina ettikleri kendi ulusal kimlikleri var. Almanlığın dünyanın en güçlü ulusal kimliklerinden birisi olduğunu unutmadan şu soruyu sormakta fayda olduğunu düşünüyorum: 'Aynı durumda biz olsaydık ne hissederdik?' Bırakın bir başka ülkenin vatandaşlarının ülkemize yerleşip, kendi takımlarının maçında sokakları kendi bayrakları ile donatmasını ya da stadın yarısını kapatarak en iyi oyuncumuzun (sırf Türk asıllı diye) ayağına her top gelişinde ıslık çalmasını, çoğumuz maç için bir başka şehirden gelen taraftara bile misafirperver olamıyoruz. Bir Trabzon-Rize maçında Rize sokaklarında ellerinde Trabzon bayraklı 20 bin Trabzonlu'yu ya da tam tersini hayal edelim mesela! Adana-Mersin, Urfa-Diyarbakır, Konya-Eskişehir fark etmez. Ne bir başka mahallenin, ne bir başka şehrin ne de bir başka ülkenin taraftarına tahammül edemeyen bizler için Almanların hoşgörülü tutumları bir örnek olmalı. (Bu hoşgörülü tavrın, bastırılmış bir tepkiselliği içinde barındırdığını görmek bakımından Merkel'in gollerin ardından gösterdiği coşkulu tepkiye bakmakta fayda var)

3-Hoşgörü, lakin bir yere kadar... Aynı Almanların ırkçı ve özellikle de Türk karşıtı tavırlarının giderek güçlenmekte olduğunu da bir kenara yazmak koşuluyla. Güçlü kimliklerin, güçlü karşıtlarını beslediklerini hatırda tutmamızda fayda bulunuyor. Global ekonomik krizin etkileri hissedilmeye devam ettikçe, Türklere yönelik tepkinin güçlenmesi kaçınılmaz görünüyor. Orada yaşayan vatandaşlarımızın önümüzdeki dönemde böyle bir potansiyel tehlikeye karşı biraz daha düşük profilli olması bir gereklilik haline gelebilir. Diğer yandan da devletimizin kendi diasporasını koruyucu, kollayıcı gücünün hissedilmesi için Avrupa'da yüksek profilli bir görünüm önemli olacaktır. 

4-Türk asıllı olup da Alman Milli Takımı'nda oynayan gururumuz (!) Mesut Özil'e yönelik tepkinin de bu anlamda ne kadar yanlış olduğunun altını çizmek gerekiyor. O bizim çocuğumuz ve başarısıyla gururlanmak, yuhalamaktan daha saygıdeğer bir tavır. Keşke daha fazla evladımız aynı başarıyı gösterse de, daha fazla ülkenin milli takımı biz olmadan başarıya ulaşamaz hale gelse. (Bu da benim milliyetçilik anlayışım, ne yapalım!)
 
Deniz Ülke ARIBOĞAN - Akşam Gazetesi

 

Buraya yorum ekliyebilmeniz için sitemize kayıt olmanız gerekli. Kayıtlıysanız giriş yapmanız gerekli.
Köşe Yazarlarımız
Doç. Dr. Kemal Koçak
Kamuran Çelik
Arif Demirel
Hatice Bozkurt
Konuk Yazarlar
Memduh Öztaş
* En Son Eklenenler *
Mesaj Panosu
Eklenen en son mesaj:
ali ihsan aydın
SA.Her hepimizin. 
Günleri AYDINLIK, 
Zaman
- Ajans68 / Haber -
>>> Diğer yazıları oku...
>>> Arşivdeki haberler...
TV'ler, Radyolar ve...

Türk TV'ler
STAR TV * CNN.Türk
KANAL B * ULUSAL K
BengüTV ShowTürk
* Art TVTRT TV'Ler
-------------------------

Radyolar:

Meropol FM /Almanya 
3 Hilal / Milli, siyasi
Radyolar / Karışık
Haber Türk / Genel
Polis Radyosu / Genel
Kırşehir / Yerel
Damar FM /Arabes
Alem Radyo /Arabes.
AKRA FM / Dini
__________________

 Kameralar
Türkiyeden

İstanbul
Konya
Dünyadan:
Dortmund (Alm)
Köln (Alm)
München (Alm)
Neu-Ulm (Alm)
Tokyo (Japonya)
Eyfel Kulesi (Fransa)

Seçme Sözlükler

Öz Türkce kelimeler
Sarıyahşi Sözlük
Türkçe Sözlük (TDK)
Osmanlıca Türkçe Sözl.
Sourtimes Sözlük (Alt)
Türkçe, Almanca ve İng.
İsminizin Anlamı Nedir?
.....................................
>> Namaz vakitleri <<
-----------------------------